نمونه­‌برداري از خاك در كشت‌­ زراعي:

 توجه به سه نكته براي نمونه‌­برداري در كشت زراعی مهم است:

1- براي نمونه­‌برداري در كشت زراعی، عمق نمونه­‌برداري را نوع محصول و نوع ريشه آن مشخص مي­‌كند.

2- بهترين زمان نمونه­‌برداري در زراعت، پس از برداشت محصول قبلي است.

3- در صورت وجود تك درخت در زمين زراعي، نمونه از زير درخت برداشت نشود.

4- در صورت كشت جوي و پشته نمونه‌برداري از كنار جوي باشد.

براي نمونه‌برداري خاك به منظور كشت گياهان زراعي، در مسیر W فرض شده روی زمین حداقل از 10 نقطه برای هر هکتار با فاصله‌های مناسب به شرح زیر نمونه برداشت می‌شود: ابتدا 5 سانتی‌­متر رویی خاک را کاملاً کنار زده و يك گودال به عمق 30 سانتي­‌متر حفر کرده (بسته به نوع ريشه محصول ممكن است اين عمق كمي متفاوت باشد) سپس از كناره اين گودال خاک برداشته داخل لیوان یکبار مصرف پلاستیکی تمیز ریخته ‌شود. بنابراین پس از حداقل 20 بار نمونه­‌برداری حدود 20 لیوان خاک  داخل ظرف است. خاک داخل سطل را به خوبی مخلوط نموده و سعی شود خاکی از درون سطل بیرون نریزد. از خاک مخلوط شده داخل سطل، 1 لیوان خاك درون کیسه پلاستیکی تميز ریخته و به آزمايشگاه ارسال شود.

نحوه نمونه‌­برداری از خاک در كشت باغ:

به طور کلی بهترین زمان نمونه‌­برداری خاک در مورد باغات میوه، نمونه‌برداری قبل از احداث باغ است، اما چنانچه باغ احداث شده باشد، بسته به منطقه، اواخر زمستان تا اوایل بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

نمونه­‌برداری برای باغات و خزانه­‌ها بسته به سن و نوع درخت معمولاً از سه عمق 30-0، 60-30 و 100-60 سانتی‌متری به صورت جداگانه صورت می­‌گیرد، زیرا بیشترین محل تجمع ریشه­‌های جذب کننده مواد غذایی درخت در این عمق‌ها قرار دارند. توصیه می­‌شود برای تهیه هر نمونه مرکب از هر عمق (نمونه­‌ای که نهایتاً به آزمایشگاه منتقل می­‌گردد)، 10-15  نمونه فرعی گرفته شود. نمونه‌­های فرعی هر عمق باید کاملاً با يكديگر مخلوط شده و از مخلوط آن‌ها از هر عمق یک نمونه در حد یک لیوان یکبار مصرف برای ارسال به آزمایشگاه تهیه شود. هنگام نمونه‌­برداري دقت شود ريشه‌­هاي فعال، بيشتر در كدام عمق وجود دارند.

نمونه­‌برداری باید از منطقه­‌ای در زير تاج درخت (منطقه سایه انداز) گرفته شود. نمونه­‌ها باید طوری از زمین اطراف درخت گرفته شود که نماینده پای درخت باشد. بهترین مساحت برای نمونه­‌برداری یک هکتار است. در مساحت­‌های بیشتر، باغ به قطعات یک هکتاری تقسیم می­‌شود و از هر قطعه یک نمونه تهیه می­‌شود.

نمونه‌­ها نباید از محل­‌های خاص کوددهی شده یا سمپاشی شده تهیه شود.

بهتر است نمونه‌­ها از نیمه بیرونی سایه انداز درخت تهیه شوند.

بهتر است نمونه­‌برداری­‌های سطحی زمانی صورت گیرد که ریشه­‌ها هنوز بیدار نشده­‌اند.

هیچ یک از ادوات نمونه­‌برداری از قبیل بیل، بیلچه، دستکش و … آلوده و زنگ زده نباشند.

از محل خالی شدن کود حیوانی یا شیمیایی نمونه نگیرید

از محلی که محصولی سوزانده شده یا محل آتش گرفته نباید نمونه برداری انجام شود

 

روش نمونه­‌برداری از خاک در کشت گلخانه :

با توجه به این که کشت گلخانه‌­ای در فضای محدود صورت می­‌گیرد لازم است قبل از احداث گلخانه از هر ۵۰۰۰ متر مربع یک نمونه خاک از عمق ۳۰-۰ سانتی­‌متری برداشته شود. نمونه­‌برداری باید به صورت مرکب و تصادفی انجام گیرد؛ به این ترتیب که از ۸ تا ۱۰ نقطه به صورت تصادفی تا عمق ۳۰ سانتی­‌متری گودالی حفر شود سپس خاک این ۸ تا ۱۰ نقطه را با هم مخلوط کرده و یک لیوان از مخلوط چند نقطه به آزمایشگاه، جهت آزمایش ارسال گردد.

علاوه بر نكات كلي كه براي نمونه­‌برداري بايد مدنظر قرار گيرد توجه به نكات زير هنگام نمونه‌­برداري از گلخانه مهم است:

1- در صورتی که در گلخانه  قبلاً کشت صورت گرفته باشد، باید از سالن­‌های مشابه از نظر عملکرد و مشکلات بطور جداگانه نمونه­‌برداری صورت گیرد.

2- در گلخانه­‌هايی که  قبلاً کشت صورت گرفته بهتر است پس از شخم زدن گلخانه نمونه‌­برداری صورت گیرد.

3- در صورتي كه در گلخانه كشت صورت گرفته است نمونه­‌برداري از زير قطره چكان­‌ها باشد.

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید