وبلاگ

برنامه کودی فصل تابستان

بهترین زمان برای کود دهی

 در ادامه بررسی برنامه کودی فصل تابستان به بررسی بهترین زمان برای کود دهی می پردازیم. به طور کلی بهترین زمان برای کود دهی به درختان فصل بهار می باشد. در این فصل با دادن کود های مناسب رشد درختان به حداکثر مقدار خود می رسد. درختان برای داشتن میوه های آبدار و خوشمزه و سالم بودن همانند گیاهان به مواد مغذی نیاز دارند. در واقع می ‌توان گفت کودها حکم قرص مولتی ویتامین را برای درختان دارد. بنابراین فصل بهار و نیز اوایل فصل تابستان زمان طلایی برای دادن کود به درختان می باشد. به خصوص اینکه درختان در فصل بهار برای دادن برگ های جدید و شکوفه نیاز به انرژی دارند.

بدترین زمان برای کود دهی

همانطور که گفتیم فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای دادن کود به درختان می باشد. اما بدترین زمان برای این کار فصل پاییز می باشد. زیرا در پاییز درختان خود را برای ورود به فصل زمستان آماده می‌ کنند و آماده رشد و نمو و دادن برگ های جدید نیستند. دادن کود به آن ها سبب رشد برگ و شاخه های جدید در پاییز شده، بنابراین سبب آسیب پذیر شدن آن ها می گردد.

اصول برنامه کودی فصل تابستان

 برنامه کودی فصل تابستان و نیز اصول آن از کارهای بسیار مهم جهت داشتن محصول سالم به شمار می ‌روند. برای داشتن یک برنامه منسجم و عالی باید مراحلی را طی نمود. در ادامه مطلب به بررسی این مراحل می پردازیم:

آنالیز خاک

خاک تحت کشت باید آنالیز و بررسی گردد. بنابراین قبل از کود دهی با تست خاک می ‌فهمیم که آیا این خاک نیاز به کود دارد یا خیر. زیرا دادن کود در صورت عدم نیاز خاک به کود سبب کاهش رشد گیاه می ‌شود. بنابراین اولین قدم بررسی و آنالیز خاک می باشد. برای این کار مقداری از خاک را به عنوان نمونه به آزمایشگاه می ‌بریم. در آنجا PH خاک و میزان مواد مغذی آن مشخص می شود. اگر PH آن بین ۶ تا 6.5 بود نیاز به کود نخواهد داشت.

 سن درخت

 بسته به سن و میزان رشد گیاه و درخت میزان کود دهی نیز متفاوت خواهد بود. اگر طول درخت در هنگام کاشت بین 9/. تا 8/1 باشد، تا چند سال نیاز به کود دهی نخواهیم داشت.

 بررسی رشد درختان

در هر فصل با بررسی رشد درختان در فصول متفاوت سال می توان فهمید رشد درخت خوب بوده یا نه. در صورت نداشتن رشد کافی نیاز به کود کشاورزی مناسب خواهد داشت. هر درخت به طور متوسط بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر در یک سال رشد می ‌کند. اگر میزان رشد درختان کمتر از این مقدار بود به کود نیاز خواهند داشت.

انتخاب  مناسب

اگر درخت شما نیاز به کود داشت، باید کود مناسب آن را انتخاب کنید. بنابراین می توانید کود مورد نظر خود را از مراکزی که فروش کود کشاورزی را به صورت تخصصی انجام می ‌دهند تهیه کنید.

کود دهی

 به طور کلی برای دادن کود به درختان نیاز به یک کود متعادل داریم. کودی که نسبت های مساوی از پتاسیم و فسفر را داشته باشد. به این کودها معمولا NPK گفته می‌ شود. از انواع کودهای NPK می توان به کود  10 52 10، کود 20 20 20، و کود 36 12 12 اشاره کرد. این کودها متعادل بوده و برای درختان میوه مناسب هستند.

 از کودهای ارگانیک نیز می‌ توان برای این کار  بهره برد.

 تخمین درست

 مسئله دیگری که در تعیین برنامه کودی فصل تابستان باید در نظر گرفته شود، تخمین مقدار کود می باشد. سن درخت و نیز قطر تنه آن در تعیین میزان کود مورد نیاز آن اثر گذار می باشند. به طور کلی هر درخت در طی یک سال به ۴۵۳ گرم کود نیاز دارد.

 اگر رشد درختان خوب بود آیا باز هم نیاز به کود دهی است؟

 همانطور که دیدیم بهترین برنامه کودی فصل تابستان با توجه به آنالیز خاک و رشد درختان در نظر گرفته می‌ شود. اما اگر رشد درختی خوب بود باز هم نیاز به دادن کود داریم؟ در پاسخ باید گفت درخت نیز همانند انسان برای ادامه حیات خود نیاز به شرایطی دارد. از جمله آب، نور، خاک. درختان مواد مغذی مورد نیاز خود را از این منابع تامین می‌ کنند. اگر درختی با وجود این منابع رشد کافی نداشته باشد به اصطلاح مریض بوده و برای جبران این کمبود ها نیاز به کود خواهد داشت. اما اگر درخت سالم بوده و به اندازه لازم رشد کرده، نیازی به دادن کود نخواهد داشت.

هیومیک اسید

در برنامه کودی فصل تابستان می توان از هیومیک اسید نیز استفاده نمود. در واقع استفاده از هیومیک اسید در کنار کود دهی سبب افزایش تاثیر آن خواهد شد. هیومیک اسید از اجزای اصلی مواد هیومیک بوده و رنگ آن قهوه ای تیره است. این ترکیب ها حاوی ازت، فسفر و گوگرد با درصدهای مختلف و نیز فلزاتی چون روی، مس، کلسیم و منیزیم می ‌باشند.

 

نویسنده

admin

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید