وبلاگ

بهترین زمان محلول پاشی کود فروت ست و افزایش بازدهی

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست

کود تقویتی فروت ست در مرحله‌ای که میوه در نهنج شروع به رشد می‌کند، کاربرد دارد. در این مرحله گل‌های گیاه شروع به تقسیم سلولی کرده و بهترین زمان استفاده از کود به‌منظور تقویت گیاهان است.

اما بهترین زمان محلول پاشی فروت ست چه زمانی است؟ برنامه زمانی فروت ست در فصل رشد، در 3 دوره اجرایی می‌شود. در ادامه با زمان سم پاشی فروت ست در هر یک از این مراحل آشنا می‌شویم.

محلول پاشی فروت ست بلافاصله پس از برداشت

بعد از برداشت و پیش از ریزش برگ‌ها به منظور تقویت جوانه‌های درخت باید از کود فروت ست استفاده کرد. با رعایت زمان سمپاشی فروت ست در این دوره، درخت فرصت کافی برای ذخیره‌سازی بیشتر مواد غذایی در جوانه‌ها را دارد.

رعایت زمان مصرف فروت ست در این بازه بسیار حیاتی است؛ زیرا هر چه زمان بیشتری از برداشت میوه‌ها بگذرد، برگ‌های درختان توانایی کمتری برای فعالیت و جذب مواد غذایی خواهند داشت. همچنین لازم است نحوه محلول پاشی فروت ست و نکات مهم آن را بدانید تا بتوانید بیشترین بازدهی را دریافت کنید.

دقت داشته باشید که زمان مصرف فروت ست در درختان میوه تأخیر نداشته باشد و برگ‌ها از سبزینگی کافی برخوردار باشند، زیرا بعد از برداشت میوه باید از طریق یک منبع تغذیه‌ای کامل یعنی کود فروت ست، نیازهای غذایی گیاه را برطرف نمود. با وجود روی، ازت و بور داخل این کود مقدار انرژی ذخیره شده جوانه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

 

سم پاشی فروت ست هنگام تورم جوانه‌ها و ظهور برگ‌های اولیه

بهترین زمان استفاده از فروت ست در مرحله تورم جوانه‌ها، هنگام مشاهده پوسته‌ای نازک و قهوه‌ای رنگ روی جوانه‌ها است؛ زیرا این پوسته قابلیت جذب بالای عناصر را از طریق محلول پاشی دارد.

تورم جوانه‌ها معمولاً در اواخر اسفند و اوایل بهار رخ می‌دهد.  بعضی از درختان از جمله درختان هسته‌دار در زمان تورم جوانه‌ها، برگ ندارند، بنابراین محلول پاشی فروت ست در این نوع درختان تأثیر چندانی ندارد.

 این بازه زمانی، بهترین زمان مصرف فروت ست در درختان میوه‌ دانه‌دار یا انگور است. محلول پاشی فروت ست در این درختان را زمان باز شدن برگ‌ها و قبل از گلدهی اولیه انجام دهید تا به تامین مواد مغذی ضروری برای گیاه کمک کنید.

با رعایت بهترین زمان سمپاشی فروت ست، مواد غذایی را در اختیار جوانه‌ها قرار داده و به تشکیل گل و گرده‌افشانی در مراحل بعدی کمک زیادی می‌کنید.

مصرف فروت ست پس از تشکیل میوه

بهترین زمان مصرف فروت ست در درختان میوه پس از تشکیل میوه است؛ زیرا به درشت شدن میوه منجر می‌شود و از ریزش پیش از موعد میوه‌ها جلوگیری می‌کند. هنگام نخودی یا فندقی شدن میوه به‌منظور برداشت میوه‌هایی درشت و باکیفیت از محلول پاشی فروت ست استفاده کنید.

استفاده از فروت ست در پاییز بهتر است یا بهار؟

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست در بهار است یا پاییز؟ در ابتدای فصل بهار، ریشه‌های گیاه فعالیت چندانی نداشته و جذب عناصر غذایی کاهش می‌یابد، بنابراین محلول پاشی فروت ست در بهار نسبت به مصرف فروت ست در پاییز و پس از برداشت، اثرگذاری کمتری دارد.

 

در تعداد کثیری از درختان میوه، حدود 70 درصد از عناصر مورد نیاز برای تشکیل میوه، از ذخایری که به کمک کود فروت ست در پاییز به دست آورده‌اند، تأمین می‌شود. تأثیر فروت ست در بهار حدود 30 درصد است.

بنابراین مصرف آن در پاییز و قبل از شروع فصل سرما، بهتر از بهار است؛ زیرا باعث تقویت جوانه‌های درخت و افزایش مقاومت آن در برابر سرما می‌شود.

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست مرکبات

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست مرکبات، چند هفته پیش از به گل رفتن درختان مرکبات در اواخر اسفند ماه است. در این زمان می‌توانید سرآغازه‌های گل یا جوانه‌ها را مشاهده کنید.

این بازه زمانی از اواخر اسفند تا اواخر فروردین ادامه دارد و بهترین زمان محلول پاشی فروت ست مرکبات به‌منظور افزایش مقاومت در فصول سرد سال و باردهی بیشتر است.

مهم‌ترین نکات مربوط به زمان مصرف فروت ست در درختان میوه

با رعایت بهترین زمان سم‌پاشی فروت ست در درختان میوه از مزایای بی‌شماری از جمله افزایش گلدهی و میوه‌دهی، بهبود گرده‌افشانی و لقاح، تنظیم هورمون‌های رشد میوه‌دهی، افزایش مقاومت در برابر استرس‌های محیطی و جلوگیری از سال آوری بهره‌مند می‌شوید. در ادامه با این نکات بیشتر آشنا می‌شویم:

  • بدترین زمان مصرف فروت ست در فصول گرم سال است؛ زیرا علاوه بر تبخیر کود، به گیاهان آسیب وارد می‌شود.

  • بهترین زمان محلول‌ پاشی فروت ست در فصول سرد سال است که فعالیت‌های گیاه از جمله جوانه‌زنی و گلدهی کم کم آغاز می‌شود.

  • بهترین زمان سمپاشی فروت ست در ابتدای روز یا عصر است که تابش مستقیم نور خورشید وجود ندارد و شرایط آب‌وهوایی ملایم است.

  • استفاده از فروت ست در پاییز باعث مقاوم شدن درختان در فصول سرد سال و جلوگیری از آسیب پذیری در برابر باران، برف و حتی تگرگ می‌شود.

  •  روزهای بارانی و وزش باد زمان مناسبی برای محلول پاشی فروت ست درختان میوه نیست؛ زیرا باران محلول را از روی برگ‌ها شسته و محلول کارایی لازم را ندارد.

  • بهترین زمان مصرف فروت ست در درختان میوه خصوصاً در دوره جوانه‌زنی اواخر اسفندماه و اوایل فروردین‌ ماه است. در این بازه زمانی خاک دمای پایینی داشته و برگ‌ها تشکیل نشده‌اند.

  • در درختانی که برداشت زودتر از نیمه مرداد ماه انجام می‌شود بهترین زمان سمپاشی فروت ست از همان نیمه مرداد است؛ اما برای درختانی که برداشت بعد از نیمه مرداد ماه انجام می‌شود، زمان مناسب برای محلول پاشی فروت ست بعد از برداشت است.

با رعایت برنامه زمانی محلول پاشی فروت ست محصولی باکیفیت و در تناژ بالا برداشت خواهید کرد.

بهترین کود فروت ست

بهترین کود فروت ست کودی است که قابلیت استفاده در 3 بازه زمانی مذکور یعنی بعد از برداشت، زمان تورم جوانه‌ها و بعد از تشکیل میوه را داشته باشد و بتوان به‌صورت محلول‌پاشی از آن استفاده نمود. در ادامه با دو مورد از بهترین کودهای فروت ست موجود در بازار آشنا می‌شویم.

کود فروت ست شیمی کود بوده و می‌توانید از این کود تقویتی برای کوددهی در بهار و در پاییز استفاده کنید. این کود از سال آوری جلوگیری کرده و باعث افزایش گلدهی و مقاومت گیاهان در برابر سرما می‌شود.

 

 

نویسنده

admin

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید