وبلاگ

بهترین کود برای درختان میوه

بهترین کود برای درختان میوه

همانطور که می‌دانید رشد گیاهان به عوامل مختلفی بستگی دارد و یکی از مهم ترین فاکتورهای رشد، کوددهی منظم است. در این بین، درختان میوه برای رشد و باردهی نیاز بیشتری به دریافت مواد معدنی و مغذی دارند. به همین خاطر است که بسیاری از باغداران به دنبال خرید کود مناسب و استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه هستند. اما بد نیست بدانید که نمی‌توان یک کود را به عنون بهترین کود برای درختان میوه معرفی کرد؛ چراکه گیاهان نیازهای زیاد و متفاوتی دارند و یک کود نمی‌تواند تمامی این نیازها را رفع کند. بنابراین ما در این مقاله از دشت سبز سعی کردیم بهترین کودهای مناسب برای درختان میوه را به شما معرفی کنیم و علاوه بر این نکاتی که باید هنگام کوددهی به آن‌ها توجه کنید را نیز ذکر کردیم. تا پایان با ما همراه باشید.

انتخاب بهترین کود برای درختان میوه

می‌دانید که انتخاب بهترین کود برای درختان میوه کار راحتی نیست. چراکه منطقه با منطقه، درخت با درخت و بسیاری شرایط دیگر برای انواع درختان با هم متفاوت است و همین انتخاب بهترین کود را مشکل می‌کند. به طور کلی نمی‌توان یک کود را به عنوان شاخص در نظر گرفت و عنوان کرد که این کود بهترین کود برای درختان تمامی مناطق است. درخت‌ها در نقاط و شرایط مختلف نیازهای متفاوتی دارند. نیاز به آب، خاک و نور جزو نیاز های اصلی هر درختی است واین عناصر موجود در خاک و شرایط جوی هستند که تعیین می‌کنند یک درخت نسبت به سایر درختان رشد بهتر و سریع تری داشته باشد. در واقع می‌توان گقت کودها به جذب بیشتر و راحت تر عناصر از طریق ریشه و برگ کمک می‌کنند.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که کود دادن زیاد همیشه هم باعث رشد بیشتر و سریع تر درخت نمی‌شود. یک اصل مهم در کود دهی وجود دارد و آن هم اصل رعایت تعادل عناصر است. یعنی زیاده روی و یا کم کاری در کوددهی باعث به هم خوردن تعادل خاک می‌شود. می‌توان این طور گفت که مقدار زیاد یك عنصر غذایی در درخت ممكن است روی جذب عناصر دیگر تاثیر بگذارد و باعث افزایش جذب (سینرژیت) و یا کاهش جذب (آنتاگونیست) عناصر دیگر شود.

چگونه بهترین کود را برای درختان میوه انتخاب کنیم؟

همانطور که پیش از این هم گفتیم همه چیز بستگی به شرایط جوی و محیطی و عناصر موجود در خاک دارد. بنابراین برای این که بتوانید بهترین کود برای درختان میوه را انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید که زمین باغ شما داری چه عناصری و به چه میزانی است. برای فهمیدن این موضوع باید خاک زمین باغتان را آنالیز کنید. این کار در آزمایشگاه‌های تخصصی انجام می‌شود.

بعد از انجام آزمایش، نتیجه این آنالیزها و آزمایش‌ها نشان دهنده حضور و یا عدم حضور عناصر مختلف و مقدار آن‌ها در خاک است. در نهایت نتایج این آزمایش‌ها مشخص می‌کند که باید از چه کودهایی، با چه عناصری و به چه میزانی استفاده کنید.

بهترین زمان برای کوددهی به درختان میوه

قبل از هر جیز و حتی قبل از انتخاب بهترین کود، باید بهترین زمان را برای کوددهی انتخاب کنیم. به طور کلی کوددهی در طی سال 2 بار انجام می‌شود:

کودهای پاییزه یا زمستانه (چالکود)

کودهای زمستانه یا چالکود کودهایی هستند که در زمان خواب زمستانی درختان به آن‌ها داده می‌شوند. هدف از این نوع کوددهی، تامین غذای درخت بعد از بیدار شدن از خواب زمستانه است. در واقع کودهای زمستانه به کود های دیر جذب معروف هستند؛ چراکه به مرور جذب خاک می‌شوند و به همین دلیل اثر طولانی و مداومی خواهند داشت. می‌توان گفت یکی از مهم ترین و اساسی ترین دوره‌های کوددهی در درختان میوه کوددهی زمستانه است که تاثیر بسیار چشمگیری در افزایش میوه و جلوگیری از ریزش بار درختان میوه دارد. می توانید در مقاله کود پاشی و چالکود در زمستان به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست پیدا کنید.

کودهای بهاره و تابستانه

کودهای بهاره و تابستانه درختان میوه بر خلاف کودهای زمستانه در دسته کودهای زود جذب قرار می‌گیرند و طبیعتا نسبت به کودهای زمستانه تاثیر بسیار سریعی هم دارند. به طوری که بلافاصله بعد از کوددهی تاثیر خود را روی درخت نشان می‌دهند. تنوع این دسته از کودها بسیار بالا است، اما نیازی نیست که حتما از همه انواع آن استفاده کنیم. درواقع کوددهی باید هدفمند باشد. به طوری که ما با کمترین کوددهی بتوانیم بیشترین محصول را به دست آوریم. گاهی اوقات ارزش استفاده از یک کود مناسب در زمان درست با چند مدل کود در زمان نادرست برابری می‌کند.

معرفی بهترین کودها برای درختان میوه

در ادامه چند مورد از بهترین کودها برای درختان میوه را معرفی خواهیم کرد:

کود کامل NPK

ازت، فسفر و پتاسیم اصلی‌ترین عناصر مورد نیاز گیاهان از جمله درختان میوه هستند. این عناصر در طول دوره رشد گیاه همواره مورد نیاز هستند. به همین دلیل است که کودهای NPK که تامین‌کننده نیاز گیاهان به عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند، به عنوان بهترین کود برای درختان میوه شناخته می‌شوند. البته این کودها برای همه گیاهان بهترین تاثیر را دارند.

به عنوان یک نکته می‌توان گفت کود NPKی که میزان نیتروژن بالایی داشته باشد بیشتر برای دوره رشد و گسترش گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و آن‌هایی که پتاسیم زیادی دارند بیشتر برای افزایش مقاومت گیاهان و بهبود کیفیت میوه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کود فروت ست

این کود تاثیرات بسیار مثبتی بر روند گلدهی و تولید میوه در درختان میوه داشته و معمولا در اوایل بهار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چراکه فصل بهار زمان شروع رشد درختان است و به این ترتیب با استفاده از کود فروت ست درختان انرژی کافی برای باردهی را خواهند داشت. از بهترین ویژگی‌های کود فروت ست این است که بازدهی و عملکرد درختان را حفظ و از کاهش عملکرد آن‌ها جلوگیری می‌کند.

کودهای ریز مغذی

یکی از بهترین کود هایی که می‌توانید برای درختان خود استفاده کنید کود های ریزمغذی هستند. از آنجایی اکثر خاک‌های ایران قلیایی هستند و دارای پی اچ بالا هستند جذب مواد ریز مغذی به سختی صورت می‌گیرد. بنابراین استفاده از ریزمغذی‌ها بسیار ضروری است. بهتر است که در صورت امکان ریزمغذی ها از طریق محلول پاشی استفاده شوند. ریزمغذی ها به صورت پودر و مایع در بازار موجود میباشند که مدل مایع برای محلول پاشی و پودری برای کوددهی در آبیاری مناسب میباشد. ریزمغذی ها شامل آهن، منگنز، بر، روی، مس، مولیبدن، گوگرد و کلسیم هستند.

کودهای نیتروژنه

تحقیقات نشان داده که نیتروژن، بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است. بنابراین درختان استفاده از کود ازت تقریبا در مورد همه گیاهان توصیه می‌شود. از آنجایی که نیتروژن محرک رشد رویشی گیاه است، لازم است که در زمانی که هنوز گیاه وارد فاز زایشی نشده، از این کود استفاده شود. نکته ای که باغداران باید به آن توجه کنند این است که اگر از کود نیترات در زمان صحیح استفاده نشود، نتیجه عکس خواهد داشت.

کودهای گوگرد

انواع مختلفی از کودهای گوگرد در بازار وجود دارند که بسته به نوع درخت، زمان استفاده و شرایط خاک می‌توان از آن ها استفاده کرد. لازم است بدانید که گوگرد هم به اندازه نیتروژن در ساختار سبزینگی نقش دارد در نتیجه کمبود آن، رشد گیاه را کاهش می‌دهد.

کودهای پتاسیم

یکی از عناصر ماکروی مهم در تشکیل میوه و رشد بیشتر آن پتاسیم است. پتاسیم باعث محکم شدن دیواره سلولی گیاهان و درختان و همچنین رشد بهتر ریشه‌ها، ساقه‌ها و برگ‌های درختان می‌شود. به همین دلیل میزان بروز بیماری‌های مختلف را در گیاه کمتر کرده و مقاومت آن را در برابر سرما و گرما، بی آبی و غرقابی افزایش می‌دهد. در نتیجه می‌توان گفت یکی از بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه، کودهای پتاس بالا هستند که باید در بهترین زمان و به میزان مشخص از آن‌ها استفاده کرد.

کود منیزیم

با توجه به نقش مهم منیزیم در کلروفیل گیاه، یکی از بهترین انواع کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی هستند که در آن‌ها منیزیم به اندازه کافی وجود داشته باشد. در این صورت میزان کلروفیل بیشتر و توانایی فتوسنتز چندین برابر خواهد شد.

کود آهن

به طور کلی آهن یکی از عناصری است که برای تمامی مراحل رشد گیاه لازم است، اما اگر می‌خواهید درختی سریع تر و بهتر رشد کند و در فصل باردهی میوه زیادب بدهد، حتما از کود آهن برای آن درخت استفاده کنید.

کودهای کلسیم

کمبود کلسیم باعث از بین رفتن میوه و پوک شدن بافت داخلی آن می‌شود. بنابراین یکی دیگر از عناصر ریز مغذی یا برای پرورش بهتر درختان و میوه‌ها کلسیم است. کلسیم علاوه بر یک ماده غذایی برای گیاه، یک اصلاح کننده خاک نیز هست. یکی از بهترین کودهای کلسیم برای رشد سریع درختان میوه، کودهای نیترات کلسیم است.

کودهای حیوانی

کودهای حیوانی منبع آلی نیتروژن برای درختان میوه به حساب می‌آیند. نیتروژن موجود در این کودها به آهستگی و به شکل پیوسته آزاد می‌شود. باید گفت که کیفیت کودهای حیوانی و همچنین درصد مواغد غذایی موجود در آنان به عوامل مختلفی همچون نوع حیوان و نوع تغذیه آن، کیفیت مواد بستری، میزان بذر علف های هرز، تخم حشرات و شن یا خاک  بستگی دارد.

کود مرغی بهترین کود برای درختان میوه به شمار می‌رود. پس از آن کودهای گاوی و سپس کود گوسفندی در لیست کودهای حیوانی مناسب قرار دارند.

کود جلبک دریایی

یکی از بهترین کودهای درختان میوه و مرکبات کود جلبک دریایی است. این نوع کود کاملا  ارگانیک بوده و به عنوان محرک و تنظیم کننده رشد به گیاهان داده می‌شود. کود  جلبک دریایی علاوه بر کمک به بهبود رشد درخت، مقاومت درخت را در برابر تنش های محیطی بالا می‌برد. استفاده از کود جلبک دریایی تنها به صورت محلول پاشی پیشنهاد می‌شود؛ چراکه بهترین اثر این کود از طریق محلول پاشی است.

نکات مهم درباره کوددهی به درختان میوه

 • دقت داشته باشید که همیشه تعادل را در کوددهی رعایت کنید.

 • استفاده از کودهای فسفر بالا در ابتدای فصل رشد نتیجه بهتری خواهد داشت.

 • اصلاح خاک بر تغذیه مقدم است.

 • استفاده از کودهای پتاسیم بالا و کلسیم 2 ماه مانده به برداشت به منظور افزایش کمیت و کیفیت درختان میوه بهترین نتیجه را خواهند داشت.

 • در صورت استفاده از چند کود به طور همزمان حتما درباره قابلیت اختلاط آن‌ها با یک کارشناس مشورت کنید.

 • از کودها در زمان درست و به موقع استفاده کنید.

 • انجام آزمایش خاک برای کوددهی اصولی را فراموش نکنید.

 • از کودهای چالکود به همراه کود دامی در زمان خواب درخت استفاده کنید.

 • در کوددهی زیاده روی نکنید.

 • برای اصلاح خاک در تمام طول دوره رشد از اسید هیومیک به صورت آبیاری استفاده کنید.

 • در طول دوره رشد محلول پاشی کود های آمینو اسید و جلبک دریایی را فراموش نکنید.

 • برای انتخاب بهترین کود و بهترین زمان مصرف آن‌ها از کارشناسان باتجربه مشورت بگیرید.

نویسنده

admin

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید