وبلاگ

راه‌های درمان پوسیدگی ریشه درخت و گیاه

راه‌های درمان پوسیدگی ریشه درخت و گیاه

پرورش گیاهان و درختان مختلف، یکی از فعالیت‌هایی بوده که سختی‌ها و چالش‌های مختص به خود را دارد. یکی از نکاتی که همواره باغداران، کشاورزان و افراد علاقه‌مند به گل‌وگیاه باید به آن توجه کنند، توجه به سلامت گیاه و ریشه آنان است. ریشه به عنوان یکی از اندام‌های بسیار مهم گیاه، باید همواره سلامت باشد. چراکه در صورت بیماری ریشه، گیاه نمی‌تواند مواد معدنی را از خاک جذب کرده و در نهایت از بین می‌رود.

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند منجر به آسیب دیدن ریشه شود،، بیماری پوسیدگی ریشه درخت و گیاه است. اما پوسیدگی ریشه چیست و چه راه‌های برای درمان آن وجود دارد؟

فهرست محتوا

 • پوسیدگی ریشه چیست؟

 • پوسیدگی ریشه درخت و گیاه چه علائمی دارد؟

 • دلایل پوسیدگی ریشه گیاه و درخت

 • راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی ریشه درخت

 • راهکارهای درمان پوسیدگی ریشه درخت

 • بهترین قارچ کش برای پوسیدگی ریشه

 • جمع‌بندی

پوسیدگی ریشه چیست؟

پوسیدگی ریشه، در واقع به پوسیده‌شدن و گندیدن ریشه گفته می‌شود که میکروارگانیسم‌های مختلفی مانند قارچ‌ها و باکتری‌ها در آن نقش داشته و موجب آن می‌شوند. به طور کلی در تمامی خاک‌ها باکتری و قارچ وجود دارد، اما زمانی این میکروارگانیسم‌ها شروع به رشد و تکثیر می‌کنند که محیط برای این کار مناسب باشد. محیطی مناسب تکثیر و رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها است که گرم و بدون اکسیژن باشد. در نتیجه این موضوع، آبیاری بیش از حد و زیاد می‌تواند یکی از دلایل پوسیدگی ریشه گیاهان به شمار برود. نکته اینجا است که پوسیدگی می‌تواند از گیاهی به گیاه دیگر منتقل شود و این موضوع باعث می‌شود تا لزوم جلوگیری از بروز این اتفاق و رفع سریع آن به خوبی درک شود.

پوسیدگی ریشه درخت و گیاه چه علائمی دارد؟

به طور کلی بعضی از علائم پوسیدگی ریشه درخت و گیاه ممکن است با بی‌آبی و تشنگی گیاه اشتباه گرفته شوند. که در این صورت با تشخیص اشتباه و آبیاری مجدد، علائم پوسیدگی بیشتر می‌شود. در نتیجه این موضوع، بهترین راه تشخیص پوسیدگی ریشه، کنار زدن خاک و مشاهده عینی ریشه است. در واقع در زمانی که ریشه حالت پوسیده، قهوه‌ای، گندیده و لزج داشته باشد و بوی نامطبوعی تولید نماید، پوسیدگی ریشه اتفاق افتاده است. از جمله علائمی که نشان‌دهنده پوسیدگی این اندام حیاتی هستند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زردشدن و پژمردگی برگ گیاهان

 • رنگ‌ پریدگی و چروک شدن ساقه

 • بی حالی و تشنگی گیاه

        پوسیدگی ریشه گیاه و درخت، به پوسیدگی و گندیدگی ریشه گیاه در اثر فعالیت برخی عوامل و میکروارگانیسم‌ها گفته می‌شود که می‌تواند از بین رفتن ریشه و گیاه را موجب شود. این موضوع، با نشانه‌هایی مانند زردشدن و پژمردگی، رنگ‌پریدگی و چروک‌شدن، بی‌حالی و تشنگی همراه است.

 

دلایل پوسیدگی ریشه گیاه و درخت

پوسیدگی ریشه درخت به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. توجه به دلیل پوسیدگی قبل از اقدام برای درمان و تصمیم‌گیری در مورد راه‌ حل، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که برای درمان پوسیدگی ریشه درخت باید به آن توجه نمود. از جمله دلایل پوسیدگی ریشه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خاک غرقابی

مانند تمامی اندام‌های گیاه، ریشه نیز به تهویه مناسب نیاز دارد. در زمان باران‌های شدید و آبیاری نامناسب و بیش از حد، خاک در حال غرقابی قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی، رطوبت اطراف ریشه بسیار زیاد می‌شود و باعث پوسیدگی و نابودی ریشه می‌گردد. در کنار این موضوع، در شرایطی که رطوبت خاک بسیار زیاد است، محیط برای تکثیر و گسترش قارچ‌های بیماری‌زا فراهم می‌شود. در چنین شرایطی، این قارچ‌ها باعث واردشدن آسیب قابل‌توجهی به طوقه و ریشه گیاهان و درختان می‌شوند.

 • #آفات و #بیماری‌ها

به طور کلی آفات و بیماری‌های مختلفی باعث پوسیدگی ریشه درختان می‌شوند. برای مثال، قارچ‌هایی مانند فایتوفتورا و آرمیلاریا از جمله عوامل پوسیدگی ریشه درخت شناخته می‌شوند. علائم پوسیدگی ریشه در اثر عواملی مانند فایتوفتورا و آرمیلاریا در اطراف طوقه و روی تنه درخت قابل مشاهده است.

در سمت دیگر، آفاتی مانند شته ریشه، سوسک‌ها و کرم‌های ریشه‌خوار وجود دارند. این آفات نیز آسیب شدیدی به ریشه وارد می‌کنند که می‌تواند منجر به از بین رفتن کامل گیاه شود.

 


به طور کلی عوامل پوسیدگی ریشه درخت و گیاه، شامل دو عامل مهم می‌شود. عامل اول، غرقابی بودن خاک و عامل دوم، آفات و بیماری‌ها است. تشخیص عامل اصلی این مشکل، در جهت رفع و تصمیم‌گیری در رابطه با راه حل، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.


راهکارهای پیشگیری از #پوسیدگی_ریشه_درخت

به طور کلی، توجه به عوامل رشد و توسعه بهتر و بیشتر ریشه گیاهان، بهترین راه برای جلوگیری و درمان پوسیدگی ریشه گیاهان است. توجه به سلامت محیط پیرامونی در این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در شرایطی که ریشه رشد خوب و مطلوبی داشته باشد، دیگر اندام‌ها نیز عملکردی بسیار خوب از خود ارائه می‌دهند. در ادامه، راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی ریشه درخت را بررسی خواهیم نمود:

 • کاشت نهال بر روی پشته: در صورتی که از ابتدا نهال بر روی پشته کاشته شود، دیگر پوسیدگی طوقه درخت اتفاق نمی‌افتد.

 • احداث باغ در زمین‌هایی با بافت و زهکشی مناسب: خاک‌های دارای بافت و زهکشی مناسب، محیطی بسیار خوب و عالی را برای رشد و نمو ریشه گیاهان و درختان ارائه می‌کنند. در این رابطه، نوع خاک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باغبان، کشاورز یا فرد علاقه‌مند باید به خوبی آن را در نظر بگیرد.

 • تهیه پایه‌های مقاوم: برخی پایه‌ها در درختان میوه، نسبت به شرایط غرقابی مقاومت بسیار بالایی دارند. در نتیجه قبل از احداث می‌توان این پایه‌ها را تهیه و کشت نمود.

 • استفاده از برخی کودها در جهت افزایش رشد و مقاومت ریشه: توجه به کوددهی و تأمین نیازهای گیاه یکی از مواردی است که به خوبی از بروز پوسیدگی ریشه درخت جلوگیری می‌کند. برای مثال، استفاده از هیومیک اسید در این رابطه بسیار کمک‌کننده است. هیومیک اسید با بهبود رشد و گسترش ریشه، باعث می‌شود تا ریشه شرایط خوبی داشته باشد. همچنین افزایش مقاومت گیاه و درخت نسبت به تنش‌های محیطی و بهبود هوادهی خاک، از دیگر فواید #هیومیک_اسید است که باعث جلوگیری از رخ‌دادن پوسیدگی در نواحی ریشه می‌شود، برای خرید #اسید_هیومیک و بهره‌مندی از فواید آن با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

 

 

 


نویسنده

admin

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید