وبلاگ

فواید هیومیک اسید برای درختان

اگر شما هم جزو باغدارانی هستید که حداقل یک بار با مشکلاتی مانند سفت شدن بافت خاک، عدم دریافت نتیجه از کوددهی، شوری خاک، عدم نفوذ آب در خاک و… مواجه شده‌اید، بهتر است بدانید راه حل تمام این موارد معجزه‌ای به نام “هیومیک اسید” است.

به دلیل مزایای بی‌شمار کود هیومیک اسید، یکی از کودهای طبیعی بسیار مهم و کاربردی در کشاورزی و باغداری می‌باشد که حتی مصرف آن برای گیاهان آپارتمانی نیز توصیه می‌شود. در این مقاله صفر تا صد فواید کود هیومیک اسید برای درختان را بررسی می‌کنیم و در انتها تمام اطلاعات درباره نحوه، مقدار و زمان مصرف اسید هیومیک برای باغات را توضیح می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید یک ترکیب شیمیایی آلی است که در بسیاری از خاک ها و آب های طبیعی وجود دارد. این ترکیب شیمیایی از تجزیه باقی مانده بقایای جانداران و گیاهان در دل خاک و در طول سال‌های زیادی تشکیل می‌شود.

هیومیک اسید از جمله مواد آلی پایه (humus) است که به طور طبیعی در خاک وجود دارد. این ترکیب شیمیایی مانند دیگر اجزای خاک اهمیت زیادی در حفظ سلامت خاک و بهبود خصوصیات آن دارد. به عنوان مثال، هیومیک اسید باعث بهبود ساختار خاک، افزایش نفوذپذیری و حفظ آب و رطوبت خاک می‌شود.

همچنین، با افزایش قابلیت جذب و نگهداری عناصر غذایی در خاک، باعث بهبود تغذیه گیاهان می‌شود. در کل، هیومیک اسید یک ماده آلی مفید و اساسی برای حفظ سلامت خاک و بهبود شرایط رشد گیاهان است. در ادامه به توضیح سایر فواید کود هیومیک اسید برای درختان می‌پردازیم.

فواید کود هیومیک اسید برای درختان میوه چیست؟

مصرف کود اسید هیومیک به عنوان یک اصلاح کننده بسیار قوی تاثیر بی‌شماری برای تمام گیاهان از جمله درختان میوه دارد. از مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید برای درختان میوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش بازدهی کوددهی

یکی از وظایف کود هیومیک اسید آزاد سازی عناصر بلوکه شده در خاک است. گاهی شما به مقدار کافی از کودهای شیمیایی و طبیعی استفاده می‌کنید اما نتیجه‌ای نمی‌گیرید. دلیل این اتفاق چسبیدن عناصر مغذی به یکدیگر و غیر قابل جذب شدن آنها توسط ریشه است. هیومیک اسید با جدا کردن عناصر غذایی از یکدیگر، نه تنها سبب افزایش بازدهی کوددهی می‌شود، بلکه به سلامت خاک و گیاه نیز کمک می‌کند.

افزایش جذب عناصر غذایی

کود هیومیک اسید با بهود بافت خاک، عناصر سنگین و مضر را از دسترس ریشه خارج می‌کند و مواد مغذی مورد نیاز درخت را در نزدیکی ریشه نگه می‌دارد. بنابراین از این طریق به افزایش جذب عناصر توسط ریشه کمک زیادی می‌کند.

ایجاد تخلخل در خاک

یکی دیگر از فواید کود هیومیک اسید برای درختان ایجاد تخلخل در خاک است. فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک با تغذیه از هیومیک اسید دو برابر شده و در اثر تقسیمات سلولی آنها بین ذرات خاک فاصله ایجاد می‌شود. در اثر این اتفاق ریشه درخت به راحتی در دل خاک حرکت می‌کند و مواد مغذی بیشتری را جذب می‌کند.

بهبود تنفس ریشه درخت

در اثر ایجاد تخلخل و پوک شدن خاک، اکسیژن بین ذرات خاک راه پیدا می‌کند و همین امر سبب بهبود تنفس ریشه می‌شود.

افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک

اسید هیومیک در خاک مانند یک اسفنج عمل کرده و با حفظ آب در خاک، ریشه زمان بیشتری می‌تواند آب را جذب کند و نیاز خود را برطرف کند. این ویژگی مخصوصا برای باغدارانی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند بسیار مهم و کاربردی است.

کاهش شوری خاک

از مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید برای درختان می‌توان به کاهش میزان شوری خاک اشاره کرد. این کود طبیعی نمک را از ریشه دور کرده و از جذب آن جلوگیری می‌کند.

افزایش تناژ محصول

هیومیک اسید با حفظ رطوبت در خاک، تسریع جذب عناصر غذایی، بهبود بافت خاک و… باعث افزایش تناژ محصول می‌شود

کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک

اسید هیومیک میزان مواد سمی موجود در خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ویژگی به دلیل ترکیبات خاصی است که در بافت این ماده آلی و مغذی وجود دارد.

افزایش طول عمر محصولات باغی

وجود هیومیک در خاک باعث می‌شود که ضخامت دیواره‌های سلولی در محصولات باغی بیشتر شود. این موضوع خود نقش مهمی در افزایش طول عمر مفید محصولات دارد.

افزایش جذب نور خورشید توسط گیاه

استفاده از اسید هیومیک در باغات میوه موجب تیره شدن خاک آن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که سطح خاک، نور بیشتری از خورشید را جذب کند. به این ترتیب پروسه پرورش گیاه با وجود نور بیشتر، سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌گیرد. مطمئناً محصولی که از این‌گونه گیاهان به دست می‌آید نیز از کمیت و کیفیت بیشتری برخوردار است.

نحوه مصرف هیومیک اسید برای محصولات باغی

از آنجاییکه تاثیر اصلی هیومیک اسید اصلاح بافت خاک است، بنابراین نحوه مصرف هیومیک اسید برای محصولات باغی به صورت آبیاری می‌باشد. کافی است مقدار لازم از کود را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید و منتظر ایجاد تاثیرات مثبت آن باشید.

زمان مصرف کود هیومیک اسید برای درختان

هیومیک اسید به دلیل ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد در اکثر دوره های رشد قابل استفاده می‌باشد.

برای صرفه جویی اقتصادی بهتر است آن را در زمان طلایی خود مصرف کنید. اولین زمان استفاده از هیومیک اسید برای درختان همراه با یخ آب زمستانه است. در این زمان هیومیک همراه با آب به عمق خاک نفوذ کرده و بافت خاک را برای زمانی که درخت از خواب زمستانه بیدار می‌شود، آماده می‌کند.

کلام آخر

اسید هیومیک با تاثیرات معجزه آسای آن بر روی خاک، مزایای بی‌شماری به همراه دارد. از مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید برای درختان می‌توان به افزایش جذب عناصر غذایی، کاهش شوری خاک، افزایش تناژ میوه، افزایش جذب نور خورشید، بهبود سلامت درخت و خاک، اصلاح کننده قوی خاک، بهبود تنفس ریشه و… اشاره کرد.

همانطور که گفته‌ایم اسید هیومیک کودی کاملا طبیعی است و به هیچ عنوان خاصیت سوزانندگی ندارد به همین دلیل در طی تمام مراحل رشد درخت می‌توان از آن استفاده کرد. بنابراین برای باغداری ارگانیک، حفظ سلامت درختانتان و در نهایت رسیدن به سود اقتصادی مصرف کود هیومیک اسید را جدی بگیرید.

نویسنده

admin

نظر (1)

  1. 09966190554
    1402-12-02

    عالش

نظرات بسته شده است

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید