وبلاگ

مهمترین نکات کود دهی در فصل بهار

باغبانی در هر فصلی به روشی خاص انجام می‌شود و برای کشت و کار در هر فصلی باید به نکات مربوط به همان فصل توجه کرد. می‌دانید که بهار آغاز رشد و فعالیت گیاهان است. از آنجایی که در این فصل ریشه‌ها کمی ضعیف‌تر از اوقات دیگر هستند و تمایل گیاه برای جذب هر چه بیشتر عناصر غذایی و همچنین شروع میوه‌دهی در بعضی درختان بیشتر است، لازم است که با مصرف کود بهاره به تقویت آن‌ها کمک کنیم. در ادامه این مطلب می‌خواهیم نکات مهمی را که باید در هنگام کوددهی در فصل بهار رعایت کنیم، با هم بررسی کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای کوددهی

بسیاری از افراد معتقدند بهترین زمان کوددهی، اوایل بهار و اواخر زمستان قبل از شکوفه دهی درختان است، اما اگر این زمان را از دست دادید هم نگران نباشید. شما می توانید اوایل تابستان نیز این کار را انجام دهید.

تا 20 روز قبل از برداشت می توان از کود پتاس بالا و کلسیم استفاده نمود و پس از برداشت میوه نیز، باید از فروت ست برای محلول پاشی بر روی تاج درختان استفاده کرد و نهایتا از ماه آذر تا اسفند چالکود گزینه ی مناسبی جهت استفاده میباشد.

کوددهی در فصل بهار

حتما می‌دانید که کودهای گیاهی و کود حیوانی نقش مؤثری در کیفیت محصول و افزایش سرعت رشد گیاه خواهند داشت. پس سعی کنید در اواسط بهار و پس از رویش جوانه‌ها و شکوفه‌ها از کودهای معمول برای کوددهی به گیاهان استفاده کنید. با این کار درختان شما در فصل تابستان میوه‌های سالم تر و بیشتری خواهند داشت.

کود بهاره چیست؟

کود بهاره یکی از انواع کودهای شیمیایی است که برای رشد و تقویت گیاهان در فصل بهار استفاده می‌شود. این کود حاوی عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان برای رشد و تقویت، از جمله نیتروژن ، فسفر، پتاسیم  و ریزمغذی‌هاست. استفاده از کودهای بهاره به عنوان یک کود اصلاحی، برای افزایش عملکرد و کیفیت محصولات در فصل بهار مفید است. با این حال، باید به دقت دستورالعمل استفاده از آن‌ها را دنبال کنید و مقدار مناسبی از آن را برای گیاهان خود استفاده کنید.

نیتروژن موجود در کود بهاره به گیاهان کمک می‌کند که رشد سریع‌تری داشته و برگ‌های بیشتری تولید کنند. فسفر نیز باعث تقویت گیاهان، توسعه ریشه‌ها و تشکیل شاخه‌های جدید می‌شود و همچنین مقاومت آن‌ها را در برابر تنش‌های محیطی مثل خشکی و سرما افزایش می‌دهد.

با توجه به تمام نکاتی که تا اینجا گفته شد بهترین کود بهاره برای گیاهان کود فروست ست و کودهای فسفر بالا مانند ۱۰-۵۲-۱۰ است که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند باردهی درختان را افزایش می‌دهند.

با توجه به تمام نکاتی که تا اینجا گفته شد کود فروت ست بهترین گزینه برای استفاده روی تورم جوانه ها می باشد و از آن به عنوان کود استارت یا بهاره نمی توان استفاده کرد. در اوایل فصل کودهای نیتروژن بالا مانند سه بیست و یا 10 20 20 باید استفاده شود. کودهایی با فسفر بالا مانند 10-52-10 نیز بهتر است در اواخر فصل استفاده شوند.

نکات کوددهی در فصل بهار

کود دهی را باید با اولین آب آبیاری و بعد از ریزش شکوفه ها شروع کرد. در فصل رشد، ریشه درختان و گیاهان فعال شده و با افزایش درجه حرارت میزان نیاز گیاهان به رطوبت  افزایش می‌یابد از این رو  نیاز به آب نیز زیاد می‌شود.

از مهم ترین اقدامات نگهداری در فصل بهار که باید با شروع فصل رشد در گیاهان و درختان انجام شود، استفاده از کودهای شیمیایی و کودهای محرک آلی است. با انجام این عملیات رشد گیاه و درخت را تضمین کرده و میزان عملکرد افزایش می‌یابد.

علاوه بر این موارد، در شروع فصل رشد باید از کود‌هایی استفاده شود که فاز رویشی و زایشی گیاه را به طور همزمان تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از این کودها در چند مرحله، از همان ابتدای کار گیاه را برای ثمردهی عالی در آینده آماده خواهد کرد.

پیش از این هم گفتیم که بهترین زمان تغذیه گیاه زمانی است که آنها در فصل رشد هستند. شما همچنین می‌توانید همراه با مراحل رشد، کود دهی آن‌ها را نیز انجام دهید. با شروع فصل رشد گیاهان لازم است که کودهای استارتر  به خصوص کودهای NPK ازت بالا و فسفر بالا در اختیار گیاهان قرار گیرند. همچنین در این فصل اهمیت محلول پاشی و به کارگیری عناصر ریزمغذی در کنار عناصر پر مصرف ازت – پتاسیم و فسفر نیز بیشتر از همیشه است.

نحوه مصرف کودهای بهاره

کودهای بهاره به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند.

برای محلول پاشی لازم است ۲ لیتر کود مورد نیاز را در ۱۰۰۰ لیتر آب حل کرده و سپس کوددهی را انجام دهید. دقت کنید مقدار کوددهی باید به اندازه‌ای باشد که گیاه خیس شود.

در روش آبیاری نیز ۵ لیتر از کود را با مقداری آب ترکیب کرده و وارد زمین کنید.

جمع بندی

به هرحال درختان هم مانند ما انسان‌ها موجود زنده هستند و نیاز به توجه و رسیدگی دارند به همین دلیل است که باید به رشد و پرورش آن‌ها اهمیت دهیم و برای تغذیه، آبیاری، کوددهی و… برنامه ریزی داشته باشیم تا بتوانیم محصول بیشتر و سالم تری برداشت کنیم. ما در این مقاله تمام نکات مربوط به کوددهی بهاره را که یکی از مناسب ترین زمان‌ها برای کوددهی به گیاهان است، برای شما شرح دادیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشند. مجموعه شیمی کود تمام ابزارها و وسایل مورد نیاز جهت کشت انواع محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای را تهیه کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید از طریق وب سایت فروشگاه هم با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید و هم تمام وسایل مورد نیاز گیاهانتان را به صورت آنلاین سفارش دهید.

 

نویسنده

admin

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید