مقالات سایت

نحوه استفاده از کود سه بیست برای درختان میوه

هر ساله با توجه به نیاز سالانه درختان در باغات، باغداران از کودهای مختلفی استفاده می کنند که متعادل ترین کود موجود در بازار کود سه بیست می باشد و می تواند در ابتدای فصل رویشی و یا در انتها و پس از برداشت محصول با توجه به سن درخت مورد استفاده قرار دهند.

معرفی کود سه بیست

کود سه بیست به عبارتی کود پایه برای درختان میوه می باشد که سه عنصر اصلی در برنامه تغذیه ای سالانه درختان میوه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارای سهم بیست درصدی از ترکیب کلی این کود را دارا می باشند که به ترتیب نیتروژن در مرحله رویشی و رشد بیشتر برگ و ساقه، فسفر در افزایش تراکم ریشه­ها و استقرار بهتر گیاه در بستر خود و پتاسیم در بخش زایشی و تولید و رشد بیشتر شکوفه و میوه ایفای نقش می­کنند و بقیه اجزای ترکیب کلی را مواد­همراه و پایدارکننده تشکیل می دهند.

نقش اصلی که این کود در برنامه تغذیه­درختان میوه ایفا می کند در دو مرحله بعد از برداشت و در فصل رویش می باشد، به عبارتی دیگر در زمانی که درخت محصولی ندارد و باید آماده برای فصل جدید شود نیازمند این کود برای رسیدن به تعادل عناصر تغذیه ای می باشد و همینطور در فصل بهار برای شروع مرحله شکوفه دهی و میوه دهی نیازمند یک پشتوانه غذایی مناسب می باشد که با استفاده از مقدار مناسب از این کود و همینطور در زمان مناسب این امر حاصل می گردد.

نحوه کود سه بیست برای درختان

اما در مورد نحوه مصرف این کود برای درختان میوه می توان گفت در اواخر شهریور تا اوایل آذر ماه می توان از کود سه بیست به همراه فروت ست برای ریکاوری درختانی همچون مرکبات، سیاه ریشه، سیب و ……. بهره برد که میتواند به صورت چالکود در 4 طرف کانوپی (سایه انداز) درخت باشد یا برای درختان جوان و نهال ها در ریختن در پای گیاه انجام گیرد.

برای انجام چالکود سه بیست برای درختان میوه نیز باید در4 طرف درختان گودالی به عمق 40 الی 60 سانتی متر ( بسته به خاک منطقه) حفر کرده و در هر گودال برای درختان بیشتر از 5 سال 200الی 300 گرم و برای درختان زیر 5 سال 150 گرم کود سه بیست ریخته و قبل و بعد از کوددهی آبیاری شود و از آنجایی که خیلی از مناطق در ایران دچار تنش های مختلف می شوند، می توان از فروت ست به منظور تقویت ریشه های فرعی و افزایش مقاومت در برابر خشکی شوری استفاده کرد که بدین منظور می توان به همراه چالکود سه بیست از 100 گرمفروت ست  پودری در هر چاله یا به منظور استفاده از محلول فروت ست می توان محلول پاشی انجام داد.

اما مصرف سه بیست در فصل بهار برای درختان میوه دارای جزییاتی می باشد که می­بایست رعایت شود :

1)به دلیل استفاده چندمرحله ای و ترکیبی با سایر کودها در این فصل، بهتر است دوره آبیاری منظم و اصولی باشد تا درخت دچار تنش و یا شوک نشود.

2) به هیچ وجه در مصرف کود سه بیست زیاده روی نشود زیرا ایجاد مسمومیت عناصری همچون ازت و پتاسیم می کند و بافت برگ گیاه دچار نکروز و پژمردگی شده و همچنین در برابر حمله آفات و نفوذ عوامل بیماری زا آسیب پذیر خواهد شد.

3) از استفاده کودهای سه بیست نامرغوب به دلیل قیمت پایین تر خودداری شود زیرا ممکن است خسارت جبران ناپذیر به باغ بزند.

4) حتما با نظر و توصیه یک کارشناس گیاهپزشک استفاده شود.

اما در مورد مصرف این کود در بهار می توان به طور کلی بدین صورت گفت در اواسط فروردین تا اوایل اردیبهشت در زمان تورم جوانه­ها به همراه فروت ست و آمینو اسید می توان از سه بیبست به صورت محلول پاشی استفاده کرد و همچنین می توان در اواسط خرداد تا اواسط تیر بعد از محلول پاشی کلسیم از سه بیست استفاده کرد.

مصارف جانبی کود سه بیست برای درختان

ما علاوه­بر این، کود سه بیست در زمان انتقال نهال درختانی مانند سیب و خرمالو و کیوی به باغ نیز می تواند استفاده گردد تا از شوک به ریشه­ها جلوگیری کند بدین منظور می توان در انتهای گودالی که برای کاشت نهایی نهال در باغ حفر شده است مقداری آبیاری صورت گیرد و به مقدار 150 گرم برای هر نهال کود سه بیست ریخته و بعد از غرس کردن نهال، برای مرتبه دوم، آبیاری با مقدار بیشتر جهت انحلال و جذب عناصر توسط ریشه­ها انجام گیرد.

همچنین برای زمانی­که پیوند از برخی درختان مانند گردو، انگور و…. گرفته می شود می توان از سه بیست به مقدار 10الی20 گرم برای هر پیوند بهره برد .

برای برخی بیماری­ها که با حساسیت گیاه می توانند شدت بگیرند مانند بلایت، شانکر و… استفاده از سه بیست جهت جبران حساسیت و افزایش مقاومت گیاه به دلیل داشتن پتاسیم می تواند موثر باشد. همینطور با مصرف سه بیست می توان محصول را در برابر آفات مکنده مانند شته، کنه، پسیل و سپردار متحمل کرد.

برخی برندهای تولیدکننده کود سه بیست، محصولاتی را به عنوان کودهای سه بیست میکرودار وارد بازار می کنند که به صورت یه کمپلکس برای درخت می تواند مورد استفاده قرار گیرد و برای باغات با متراژ پایین می تواند گزینه خوبی باشد.

ترکیب کود سه بیست با دیگر کودها

برای اختلاط کود سه بیست با برخی از کودهای حاوی عناصر میکرو و ماکرو می بایست طبق نظر کارشناس عمل کرده زیرا برخی از عناصر دارای اثر ضدیت برای عناصر اصلی کود سه بیست ( نیتروژن، فسفر و پتاسیم ) می باشند و در جذب و انحلال این عناصر در بافت گیاه و خاک ایجاد اختلال می کنند که آن اثر آنتاگونیستی گفته می شود.

اما ترکیب سه بیست جهت چالکود باغی برای درختان میوه با کود دامی پوسیده شده بلامانع می باشد و می تواند در برنامه تغذیه ای سالانه باغات انبوه کاری شده مورد استفاده قرار گیرد.

نکته دیگر که حائز اهمیت می باشد به هیچ عنوان کود سه بیست در چالکود با سموم سیستمیک مخلوط و آغشته نشود زیرا ممکن است اثر همدیگر را خنثی کنند و یا با ایجاد تنش و به هم زدن شرایط مطلوب گیاه، بافت چوب و برگ درخت را دچار نکروز کند.

نتیجه گیری

بنابر آنچه که گفته شد کود سه بیست به عنوان اساس و پایه برنامه غذایی در باغات در نظر گرفته می شود و با نظر و توصیه گیاهپزشک و طبق اصول می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

نویسنده

admin

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید