وبلاگ

کود مایع مرغی و خواص آن

 

از بین تمامی کودهای حیوانی، کود مرغی بالاترین مقدار نیتروژن و فسفر را داراست و برای خاک‌هایی که مقدار نیتروژن و مواد غذایی پایینی دارند بسیار مناسب است. پرندگان خصوصا مرغ از مواد غذایی مختلفی تغذیه می‌کنند و درصد عناصر غذایی در کود آن‌ها بالاست. کود مایع مرغی نسبت به بقیه کودهای حیوانی راحت‌تر جذب گیاه می‌شود.

خواص کود #مایع_مرغی

کودهای مرغی حاوی درصد بالایی عناصر غذایی خصوصا نیتروژن هستند، این کود برای تمامی گیاهان اعم از باغات، صیفی‌جات، سبزیجات، گل‌های زینتی و آپارتمانی مفید است؛ خصوصا در مراحل ابتدایی رشد که گیاه نیاز بالایی به نیتروژن دارد. این کود همچنین کمک شایانی به رشد و توسعه شاخ، برگ و ریشه‌ها می‌کند.

کودهای مایع مرغی علاوه بر نیتروژن (ازت)، فسفر، پتاس حاوی مواد ریز مغذی، اسید هیومیک، فولویک اسید و مواد آلی‌اند. استفاده از کودهای مایع مرغی نسبت به کودهای جامد مرغی مزایایی دارد که شامل موارد زیر است:

 • استفاده از هر واحد کود مایع برابر با مصرف ۱۰۰ واحد کود مرغی جامد است.
 • در تمام طول دوره رشدی گیاه قابل مصرف است.
 • بلافاصله پس از مصرف مورد استفاده گیاه قرار می‌گیرد.
 • عاری از هرگونه عامل بیماری‌زا و بذر علف هرز است.
 • به دو صورت همراه آبیاری و محلول‌پاشی قابل مصرف است.
 • کود مرغی مایع PH و بافت خاک را اصلاح می‌نماید.
 • کود مایع مرغی باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل، انبار و بکارگیری نیروی انسانی می‌شود.

 

 

برخی از تولیدکنندگان کودهای کشاورزی، کودهای مایع مرغی که حاوی تمام عناصر غذایی و مواد آلی است را تولید می‌کنند. تنوع کودهای مرغی در بازار زیاد است. یکی از این کودهای با کیفیت، کود مایع مرغی شیمی کود است که در گالن‌های 5 و 20 لیتری به بازار عرضه می‌شود.

کود مرغی برای گندم

گندم در طول فصل کشت خصوصا در سه مرحله پنجه زنی، تشکیل ساقه و در ابتدای خوشه دهی نیاز به ازت فراوانی دارد. ازت (نیتروژن) کمک می‌کند که بوته گندم قوی‌تر و خوشه با کیفیت‌تری تولید شود. کود مایع مرغی ترکیب مناسبی برای تأمین عناصر غذایی، رشد بهتر و عملکرد بالاتر گندم در سه مرحله حساس رشد این گیاه است.

کود مرغی برای یونجه

یونجه در طول سال چندین برداشت دارد. لازم است خاک را از عناصر غذایی تقویت کرده که بوته‌های یونجه بتوانند با تراکم بیشتر و با کیفیت‌تر رشد کنند. کود مرغی بهتر است چند مرحله در طول سال برای عملکرد بهتر کشت یونجه مصرف شود. بعد از برداشت هر چین، برای رشد سریع و قوی شدن بوته‌ها از کودهای مرغی استفاده کنید. کودهای مرغی باعث افزایش فتوسنتز و سبزینگی گیاه و در نتیجه قوی شدن بوته و تولید ماده بیشتر غذایی می‌شوند

کود مرغی برای پسته

پسته از گیاهانی‌ست که برای تولید خوشه‌های گل بیشتر و پر شدن مغز نیاز به عناصر غذایی زیادی دارد. بهترین زمان برای استفاده از کودهای مرغی مایع در باغات پسته، از زمان بیدار شدن درخت از خواب زمستانه تا قبل از تشکیل خوشه‌های گل است. بهتر است در زمانی که میوه‌ها کوچک یا به اصطلاح ارزنی شده مجددا کود مرغی مایع تکرار شود. کودهای مرغی علاوه بر تولید میوه‌های بیشتر و با کیفیت‌تر، باعث افزایش درصد سبزینگی و کلروفیل برگ نیز می‌شوند.

کود مرغی برای مرکبات

باغات مرکبات برای رشد جوانه‌های برگی و تولید محصول بیشتر نیاز به عناصر غذایی زیادی دارند. از کودهایی که برای درختان مرکبات مفید است و عناصر غذایی را برای این گیاهان تامین می‌کند کودهای مرغی هستند. این کود باعث افزایش فتوسنتز و سبزینگی درختان و همچنین مانع ریزش گل و میوه‌ها می‌شود. بهترین زمان مصرف کودهای مرغی برای باغات مرکبات، در اوایل بهار خصوصا در ماه‌های فروردین و اردیبهشت است. کود مرغی مایع به طور کلی عملکرد باغ را از نظر کمی و کیفی افزایش می‌دهد.

مقدار مصرف کود مایع مرغی

کودهای مرغی مایع با برندهای متنوعی در بازار موجود هستند و میزان مصرف هر کدام از آن‌ها نیز با هم متفاوت است. برای نتیجه گیری کامل، بهتر است در چند مرحله با توجه به نیاز غذایی گیاه و آزمایش خاک استفاده از کود مرغی تکرار شود.

بهترین فصل استفاده از کود مرغی

کود مرغی در تمام مراحل رشدی گیاه و همچنین برای تمام گیاهان اعم از فضای باز و گلخانه قابل مصرف است. بهترین زمان استفاده از کودهای مرغی مایع در محصولات مختلف به شرح زیر است:

 • باغات: از اواخر اسفندماه تا زمانی که میوه‌ها تشکیل می‌شود.
 • مزارع صیفی: از زمان انتقال نشا به زمین تا زمانی که میوه‌ها تشکیل شده و کوچک هستند.
 • مزارع سبزی: از زمان اولین آبیاری تا حداقل بیست روز قبل از برداشت
 • گلخانه ها: در تمام طول دوره رشد رویشی و ابتدای دوره باردهی گیاه

 

این کود برای تمام گیاهان اعم از انواع گیاهان زراعی، باغی، گلخانه‌ای، گیاهان زینتی، آپارتمانی، سبزی و صیفی‌جات در تمام مراحل رشدی گیاه خصوصا در مرحله رویشی قابل مصرف است. کودهای مایع مرغی به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی در مزارع و باغات استفاده می‌شوند.

نویسنده

admin

جهت درخواست مشاوره با آقای دهون شماره همراه خود را وارد کنید